Χαιρετισμός Διευθύντριας

Με όραμα ένα σχολείο καινοτόμο, ελεύθερο, ανοιχτό στην κοινωνία, ξεκινήσαμε και φέτος τη νέα σχολική χρονιά 2020-21, δίνοντας ιδιαίτερη προσοχή σε θέματα υγιεινής και ασφάλειας λόγω των πρωτόγνωρων συνθηκών που επικρατούν σε όλο τον κόσμο.

Στο 7ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμαριάς ,που έχω την τιμή να προΐσταμαι για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά, οι μαθητές/τριες μαθαίνουν να συμμετέχουν στην εκπαιδευτική διαδικασία ενεργά, με ελεύθερο πνεύμα. Βασική προτεραιότητα όλου του εκπαιδευτικού προσωπικού, για το οποίο νιώθω τυχερή που συνεργάζομαι, είναι η καλλιέργεια αξιών όπως: σεβασμός, εμπιστοσύνη, ειλικρίνεια, ακεραιότητα, αλληλεγγύη. Στόχος όλων μας είναι να μπουν τα θεμέλια και η σωστή προετοιμασία δυναμικών πολιτών. Για την επίτευξη των στόχων αυτών είναι απαραίτητη η συνεργασία με τους γονείς και τους φορείς του τόπου μας . Όλοι μαζί θα κάνουμε το καλύτερο δυνατό για τα παιδιά μας.

Καλή και δημιουργική χρονιά!!

Η Διευθύντρια του Σχολείου

Πονίδου Γιάννα