Παρουσίαση

Το 7ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμαριάς βρίσκεται στη γωνία των οδών Ερυθρού Σταυρού και Ζηργάνου, στον δήμο Καλαμαριάς, στην περιοχή της Κηφισιάς. Βρίσκεται κοντά στην λεωφόρο Εθνικής Αντίστασης ενώ σημεία αναφοράς είναι το κτίριο ΕΦΚΑ Καλαμαριάς, ο Ιερός Ναός του Αγίου Παντελεήμονα, το Νοσοκομείο “Άγιος Παύλος” και ο τερματικός σταθμός του Μετρό Θεσσαλονίκης.

Η πρόσβαση είναι δυνατή με τις λεωφορειακές γραμμές του ΟΑΣΘ, και αριθμούς 2Κ, 3Κ, 33, 39 ενώ οι σχετικές στάσεις είναι “Στρατόπεδο”, “Άγιος Παντελεήμονας”, “Σχολείο”. Γiα περισσότερες πληροφορίες σχετικά με δρομολόγια και ωράρια μπορείτε να απευθυνθείτε στον ΟΑΣΘ.

Το σχολείο για το σχολικό έτος 2023-2024 λειτουργεί με τριάντα πέντε (35) εκπαιδευτικούς και δώδεκα (12) τμήματα. Διευθύντρια του σχολείου είναι η κυρία Βλαχάβα Φανή, με υποδιευθυντή τον κύριο Παναγιώτη Σιδερά. Οι μαθητές του σχολείου μας είναι 245, ενώ το ολοήμερο πρόγραμμα παρακολουθούν 181 μαθητές στον πρώτο κύκλο. Διαθέτει αίθουσα πολλαπλών χρήσεων, βιβλιοθήκη, αίθουσα πληροφορικής, τμήμα ένταξης. Όλες οι αίθουσες διδασκαλίας διαθέτουν βιντεοπροβολέα και φορητό υπολογιστή.