ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΔΡΑΣΗΣ

Τη Δευτέρα 18/12/2023 οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας συμμετείχαν σε ενημερωτικές και εκπαιδευτικές δράσεις υπό την αιγίδα της Δ/νσης Άμεσης Δράσης Θεσσαλονίκης. Σκοπός των δραστηριοτήτων ήταν η εκμάθηση κανόνων ασφαλείας για την προστασία τους, η γνωριμία με το επάγγελμα του αστυνομικού και η εξοικείωση τους με την Ελληνική Αστυνομία. Μέσω βιωματικών παιχνιδιών προσομοίωσης  διαφόρων καταστάσεων τα παιδιά εξασκήθηκαν στην αναφορά των  περιστατικών βίας στις αρχές, καθώς υπάρχει υποκαταγραφή συμβάντων λόγω φόβου, ντροπής και έλλειψης ενημέρωσης. Τα παιδιά έπαιξαν σε πραγματικό χρόνο και έμαθαν  πότε και πώς να καλούν την Άμεση Δράση, συζήτησαν για τους κινδύνους του διαδικτύου, ενημερώθηκαν για τις διάφορες μορφές βίας και επικεντρώθηκαν στο πώς να τις αναγνωρίζουν και να τις αντιμετωπίζουν. Ευχαριστούμε την Υ/Α Βασιλική Μελετλίδου από την άμεση Δράση Θεσ/νίκης και τον Αστυνόμο Β΄ Αγγελίδη Παναγιώτη από το Τμήμα Προστασίας Ανηλίκων της Δ/νσης Ασφαλείας Θεσ/νίκης για την οργάνωση και την εκπαιδευτική τους προσέγγιση και τη διάθεσή τους να απαντήσουν σε όλες τις ερωτήσεις των μαθητών/τριων. Το εν λόγω εκπαιδευτικό πρόγραμμα λαμβάνει χώρα χάρη στην πλήρη υποστήριξη του Δ/ντη κου Αθανασάκου Κωνσταντίνου και τον ευχαριστούμε πολύ. Πολλές ευχαριστίες και στην ομάδα ΔΙΑΣ που ήρθαν με τις μηχανές τους στον προαύλιο χώρο του σχολείου μας και έδωσαν την ευκαιρία στα παιδιά να ανέβουν στις μηχανές και να παίξουν με τις σειρήνες. Τα χαμόγελα και ο ενθουσιασμός των παιδιών ήταν το επιστέγασμα της δράσης.

Διαχειριστής