Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Για άλλη μία χρονιά γιορτάστηκε στο σχολείο μας η παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου. Οι μαθητές της Τετάρτης και Πέμπτης τάξης με ενθουσιασμό, χαρά και μεγάλη περιέργεια άκουσαν το έμμετρο παραμύθι μου, με τίτλο “Άκου τους ήχους της σιωπής κι έλα στ’ αυτί μου να μου πεις”.

Ακολούθησε μία πολύ όμορφη συζήτηση και δραματοποίηση των διαλόγων του παραμυθιού με μάσκες των ηρώων που φτιάξαμε.

Τέλος, τονίζοντας τη μεγάλη σημασία της αυτοεκτίμησης, όλοι μας γράψαμε σε χρωματιστά χαρτόνια τους λόγους που αγαπάμε τον εαυτό μας… τον αγαπάμε γι όλα αυτά που είμαστε, που μπορούμε να κάνουμε και που έχουμε στη ζωή μας ο καθένας μας.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στις δασκάλες της Πέμπτης τάξης, Τζένη Απέργη και Φωτεινή Ρουσάκη, καθώς επίσης και στη δασκάλα των εικαστικών, Λουκία Αθανασίου, για την πολύτιμη βοήθειά τους.

Η δασκάλα των Αγγλικών

Μάρθα Βελετζέκη