ΔΡΑΣΕΙΣ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ 3ης ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ

Με μεγάλο ενθουσιασμό ολοκληρώθηκε η 3η Ολυμπιακή Εβδομάδα στο σχολείο μας. Οι μαθητές της Δ και Ε τάξης είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τα Ολυμπιακά Αγωνίσματα του στίβου άλμα επί κοντώ, δισκοβολία και Laser run αλλά και τα Ολυμπιακά Αθλήματα της ποδηλασίας και της τοξοβολίας μέσω ζωντανής σύνδεσης με διακεκριμένους Ολυμπιονίκες. Οι μαθητές άκουσαν τις εμπειρίες των αθλητών και τους έθεσαν ερωτήσεις. Συζήτησαν με τον Χρήστο Βολικάκη Ολυμπιονίκη στην ποδηλασία, την Πηνελόπη Νίκα Ολυμπιονίκη στο μοντέρνο πένταθλο (laser run), την Ευαγγελία Ψάρρα Ολυμπιονίκη στην τοξοβολία, την Κρίστη Αναγνωστοπούλου Ολυμπιονίκη στη δισκοβολία και τον Κώστα Φιλιππίδη Ολυμπιονίκη στο άλμα επί κοντώ. Πέρα από τις διαδικτυακές συνεντεύξεις οι μαθητές έδρασαν δημιουργικά συμμετέχοντας στον διαγωνισμό ζωγραφικής που διεξήχθη στα πλαίσια της Ολυμπιακής Εβδομάδας. Τέλος , επισκεφθήκαμε τα γηπεδάκια του Athletic Park όπου οι μαθητές συμμετείχαν σε εξαιρετικές κινητικές δραστηριότητες. Η εβδομάδα αυτή ολοκληρώθηκε και αναμένουμε του χρόνου με ανυπομονησία την επόμενη.

Αντιγόνη Τσιμοπούλου

Εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής Α. Π. Θ.